Anasayfa / toksikoloji / Sentetik Kannabinoidler (Bonzai)
sentetikkanabinoid

Sentetik Kannabinoidler (Bonzai)

Sentetik Kannabinoidler (Bonzai)

 

Amerika’daki acil servisler Sentetik Kannabinoidler (SK) denen bu sinsi maddeler ile bizden önce tanışmış. 2013 yılında yapılan bir çalışma, acil hekimlerinin %80’nin bu hasta grubu ile karşılaşmaya hazırlıksız olduğunu göstermiş. Bizdeki durumu tahmin etmek zor değil.

Ülkemizde Bonzai kullanımı 2013 yılına göre 2014 yılında %38 artış göstermiş. O yüzden bu konuya ayrıca değinmek gerek diye düşündüm.

Ülkemizde Sentetik kannabionidler (SK)

Sentetik Kannabinoidler, doğal olanlarından 10 kat daha güçlü ve şiddetli toksik etkileri var.

Avrupa, Amerika ve Cin’den yasa dışı olarak ülkemize giriyor

Ülkemize getirilen etken madde ada çayı gibi kurutulmuş değişik bitki yapraklarına emdiriliyor ve en sık inhalasyon yolu ile alınıyor.

Sokakta yaygın satılan şekli poşetler halinde;
sentetikkanabinoid

 

SK’ların bunun dışında sıvı, toz ya da tablet halleri de ülkemizde var.

Ülkemize ilk defa 2011 yılında giriş yapmış.

Ülkemizde 2013 yılında SK yakalanan iller (en yaygın kullanım, İstanbul, Tekirdağ, Bursa)

Sentetik Kannabinoidler (Bonzai)   Amerika’daki acil servisler Sentetik Kannabinoidler (SK) denen bu sinsi maddeler ile bizden önce tanışmış. 2013 yılında yapılan bir çalışma, acil hekimlerinin %80’nin bu hasta grubu ile karşılaşmaya hazırlıksız olduğunu göstermiş. Bizdeki durumu tahmin etmek zor değil. Ülkemizde Bonzai kullanımı 2013 yılına göre 2014 yılında %38 artış göstermiş. O yüzden bu konuya ayrıca değinmek gerek diye düşündüm. Ülkemizde Sentetik kannabionidler (SK) Sentetik Kannabinoidler, doğal olanlarından 10 kat daha güçlü ve şiddetli toksik etkileri var. Avrupa, Amerika ve Cin’den yasa dışı olarak ülkemize giriyor Ülkemize getirilen etken madde ada çayı gibi kurutulmuş değişik bitki yapraklarına emdiriliyor ve en…

Genel Bakış

0

Kullanıcı Oylaması: 3.75 ( 1 oy)
0

Hakkında Prof. Dr. Mustafa SERİNKEN

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*